Днес за пореден път беше направен опит за умишлена заблуда на гражданите на София. Да, ние стоим зад прозрачността и за нас работата стои на първо място.
За последните шест месеца сме приели стотици посетители – ученици, студенти, стажанти, обикновени граждани, представители на неправителствени организации, общински съветници и медиите. Всяка седмица се публикуват подробни отчети за работата на ОП СПТО, информация, която е придружена със снимков материал. Това не е правено досега. Ние го правим. Защото стоим зад прозрачното и открито управление на ОП СПТО.
Цялата информация относно реалното състояние на депо „САДИНАТА“ е получена по официален ред от проектантите на депото, които след проведеното замерване от фирма „ГИС София“ ЕООД, заявяват свободните обеми на депо „Садината“. И да – резултатите са плашещи, но истински. И красноречиви – депото има свободен обем за депониране между 18 и 28 месеца, в зависимост от количеството депониран отпадък.
За подобреното качеството на РДФ говори проведеният търг от Столична община за оползотворяване на РДФ. До встъпването в длъжност на новия управленски екип има подписан само ЕДИН договор за неговото оползотворяваме. Днес ние открито можем да заявим, че след неспирната работа по подобряване на качеството на РДФ, се провежда обществена поръчка с ОСЕМ позиции за оползотворяване на всичките обявени количества РДФ.
За качеството на рециклируеми материали, показателни са постигнатите стойностина търга за рециклируеми материали, проведен от Столична община на 08.05.2024 г. Разликите в достигнатите цени на обявените материали са показателни за прозрачността на управление и качеството на продукта, който произвеждаме.
Постигнахме до 494% увеличение на цената, на която ще продаваме, произведената продукция. И да, това само говори за нашата работа.
Можем да говорим за фирмите, които съдеха Столична община /към 2023/ през последните години за лошото качество на предлаганите рециклируеми, за писмата, с които е уведомявана администрацията /към 2023/ през годините за лошото качество на РДФ и непостигането на изискуемите проценти рециклируеми от фирмите, на които въпреки всичко им е платено.
Но резултатите, които постигнахме за последните седем месеца говорят.
На 23.05.2024 г. е получено официално запитване от г-н Красимир Гълъбов, Председател на комисията по опазване на околната среда, земеделие и гори, съдържащ 25 въпроса, с които се иска информация за последните пет години на работата на ОП СПТО. Отговорът от наша страна е предоставен към Столична община на 07.06.2024. Предоставили сме цялата изискана информация. За тези десет работни дни успяхме да отговорим на въпроси от рода на „Как се назначава директор на ОП СПТО“ до Какви проверки са извършени от 2015 година до сега, с искане за всички издадени протоколи. Цялата информация беше предоставена на вниманието на общинските съветници.
И не на последно място.
ОП СПТО е общинско предприятие със специален пропускателен режим и достъп, като всяко едно организирано посещение следва да бъде в писмен вид, адресирано до зам.-кмет „Зелена система, екология и земеползване“ на Столична община (гр. София, ул. „Московска“ 33) и с копие до ОП СПТО (Столична община, с. Яна 1805, местност „Садината“). Бяхме надлежно уведомени за посещението на 24.06.2024 г. от общински съветници. Причините за отлагането ѝ не са ни известни. Но в системата няма постъпило официално искане за друго посещение от името на Общински съвет – София, нито от г-н Гълъбов, като председател на комисията по опазване на околната среда, земеделие и гори. Друг факт, който отбелязваме е, че за последните седем години в деловодната система на общинското предприятие няма отразено искане за посещение от общински съветници. Дори и да допуснем, че такива не са отправяни официално, то дългогодишните работници нямат спомен крак на общински съветник да е стъпвал в завода.
Редът за посещения, в сила от 1 май 2019 г е публикуван на официалния сайт на ОП СПТО.